Srpen 2007

Talismany

25. srpna 2007 v 20:41 | Princezna |  Magie, nadpřirozeno!
Talisman je předmět, který přitahuje dobré nebo špatné situace, záležitosti. Samo slovo TALISMAN pochází z arabského TALÁSIM - kouzelný obraz nebo také z řeckého TELESMA - rituál. Dříve jako talismany sloužily různé figurky, drahé kameny nebo rytiny na papíře či mušle. V křesťanském světě to třeba bývaly obrázky svatých či křížky. Jako ochranný talisman dříve kojenci a miminka dostávali chrastítka se zvonečky, neboť jejich zvuk byl považován za prostředek k zastrašení zlých duchů. Stejně jako u amuletů i vy si můžete vytvořit svůj vlastní talisman.
Většinou hovoříme o talismanech pro štěstí:
1. Středověký křesťanský křížek:
- nejlépe dřevěný, protože dřevo má schopnost uchovávat sílu
-se vsazeným minerálem dodává sílu a ochranu, upevňuje rozhodnutí
2. Jin-Jang štít
- proti disharmonii vesmíru
- vrací do rovnováhy vnitřní energii člověka
- působí příznivě na životní rovnováhu
3. Měsíční oko
- přitahuje magický jas Luny
- zesiluje smyslové vnímání a činí svého majitele citlivějším pro vše nadpřirozené
- zvyšuje intuici a rozpoznání zlých záměrů
4. Óm
- starověký indický a tibetský znak
- usnadňuje dosažení stavu osvícení a souznění s nejvyšší mocí
- je symbolem absolutna a sjednocení všech moudrostí
5. Delfín
- amulet štěstí a radosti
- je znakem vyznavačů lásky a ochránců přírody
- nositele chrání před nebezpečím
- vhodný zejména pro děti a lidi se zlomeným srdcem
6. Drak
- masivní přívěsek se zakomponovaným minerálem
- symbolizuje ochranu konkrétního jedince i jeho bydliště
- jeho síla se projeví v krizových situacích
TOPlist

Vlkodlaci

25. srpna 2007 v 20:03 | Princezna |  Magie, nadpřirozeno!
Vlkodlaci jsou lidé, kteří se podle legend a starověkých pověr umí přeměnit ve vlka. Výraz lykantropie z řeckého LYKOS - vlk; ANTHROPOS - člověk, označuje jak tuto domnělou nadpřirozenou schopnost, tak i duševní nemoc. Domnívá se, že se člověk proměnil ve zvíře.
Vlkodlak je prezentován jako nezranitelný díky regeneraci a působí na něj pouze některé zbraně. Nejčastěji stříbrné kulky. Stejně jako u mnoho mýtických postav řada filmů a knih používá vlkodlaka jako jednoduché monstrum snažící se zabít nebo pokousat co nejvíce lidí.
TOPlist

Vodníci

23. srpna 2007 v 14:53 | Princezna |  Magie, nadpřirozeno!
Vodníci neboli Hastrmani, jsou pohádkové bytosti žijící hlavně pod vodou. Vypadají jako lidé, ale mají nazelenalou kůži a mezi prsty blány. O některých vodnících je známo, že jsou staří několik set let a domluví se všemi jazyky. Po večerech sedávají na stromech, nejčastěji vrbách, které rostou blízko rybníků, jezer či řek tekoucích poblíž vodních mlýnů. Někdy na ně můžeme narazit i v hostinci nebo hospodě. Vždy je pod nimi loužička, protože mají stále mokré šaty, ale když opouštějí vodu jsou suší.
Jejich prací je topení lidí za účelem získání jejich duší. Tyto duše, ať už zlé nebo dobré si schovávají do keramických hrníčků s pokličkami. Čím více jich má, tím je váženější.
Nejznámější vodníci:
Václav Čtvrtek: Vodník Čepeček; Vodník Česílko; Antonín Dvořák: Vodník z Rusalky; K.J. Erben: Vodník; Josef Lada: Bubáci a Hastrmani
.
TOPlist

Soutěž o nej blog 2. kolo

12. srpna 2007 v 21:16 | Princezna
Ahojka, dostala jsem se do druhého kola soutěže o nej. blog!
Tak vás mocinky prosím.............jestli se vám tady alespoň trošičku líbilo, tak mi dejte svůj hlásek na této stráce: http://kwokarna.blog.cz/0708/soutez-o-nej-blog-2-kolo, jsem PRINCEZNA! Děkuju moc....
Ivanka :-*
TOPlist

Upíři, Vampíři

11. srpna 2007 v 23:10 | Princezna |  Magie, nadpřirozeno!
Upíři, též zvaní jako Vampíři...Živé mrtvoly, jež v noci vylézají z hrobu a sají lidem krev. Některé mýty rozdělují upíry na dva druhy. Jedni se stanou upíry tím, že jsou nedobrovolnými dárci krve (....jsou napadeni a proměněni na upíra...) - Jsou jistým způsobem nedokonalý a slouží pouze jako nástroj druhé skupině mocnějších upírů tzv. upířích knížat. Ti stojí na vyšším vývojovém žebříčku než lidé. Upír oproti lidem nesnese denní světlo, protože sluneční paprsky ho mohou zabít, resp. spálit. V noci tudíž vychází na lov lidí, neboť potřebuje zahnat svůj hlad. Dle některých pramenů je nutné říct, že jednorázové kousnutí nemusí nakazit oběť vampyrismem - to se stane pouze tehdy, pije-li oběť krev upíra. V evropském folkloru se vynořili ve Středověku, což nejspíše souvisí s tím, že se vykrádaly hroby.....
Nejznámější upír je nejspíš Dracula...tento příběh, výmysl nebo báje či jak to nazveme je do určité míry založena na skutečné historické osobě a to moldavském knížeti Vladu Tepesovi, který žil v 15. století a proslul svou krutostí.
Vyskytují se například v seriálu Buffy, přemožitelka upírů, Harry Potter VI. díl, Dracula 2000, Van Helsing a mám dojem, že i v seriálu Čarodějky o nich něco bylo.
A jak takového upíra můžeme zničit?
  • Proklást mu srdce dubovým kůlem, nebo železným hřebenem
  • Useknout hlavu, uložit jí mezi nohy, do ní dát hlínu (písek), spálit jeho ostatky
  • Vystavit ho dennímu světlu
  • Vyhladovět ho, zabránit mu, aby opustil rakev
  • Nejlépe je zkombinovat nejvíce uvedených možností
  • Věnovat mu duši...viz Buffy, přemožitelka upírů
TOPlist

Ďábel, Satan, Lucifer

11. srpna 2007 v 22:45 | Princezna |  Magie, nadpřirozeno!
Ďábel je označení pro nadpřirozenou bytost, která je v mnoha náboženstvích ztělesněním zla. Je to svrchovaná bytost a úhlavní nepřítel Boha, známý též jako Belzebub, Lucifer, Satan, Ďábel či Vládce temnot. Bývá zobrazován v nejrůznější podobě - jako člověk s rohy, kozlími kopyty a vidlemi nebo jako anděl s velkými netopýřími křídly.
TOPlist

Čerti

11. srpna 2007 v 22:32 | Princezna |  Magie, nadpřirozeno!
Čert je pohádková bytost žijící v pekle. Má rohy, ocas, kopyto a je přičmoudlý. Peklo opouští, aby získal duše všech zlých lidí či hříšníků. Většinou se je snaží získat formou úspisu, to znamená, že nabídne člověku, který se nachází v prekérní situaci účinnou pomoc výměnou za jeho duši. Když přijde čas na splátku, čert přijde k člověku a odnese jeho duši do pekla. V pekle jsou podle pohádkových a filmařských tradic duše váženy (...to aby nedošlo k nějaké chybě...viz pohádka S čerty nejsou žerty...).Čerti jsou schopni letu a přemisťování z místa na místo. Čert také umí kouzlit, ale jeho síla kouzel závisí na takzvané úrovni čerta (...to znamená, jak blízko má k Luciferovi...).
TOPlist

Kentauři

10. srpna 2007 v 19:07 | Princezna |  Magie, nadpřirozeno!
Kentaur je bytost původem z řecké mytologie, napůl kůň, napůl člověk. Byli to nezkrotní a divocí tvorové, které se nikdo neodvážil osedlat a byla veliká čest se na nějakého posadit. V čeckém bájesloví byli synové králo Thessalska. Nejznámější je asi kentaur Cheirón, který byl moudrý a proto se kentauři stali symbolem mužnosti, statečnosti a síly.
Zajímavost: Při jídle musí kentauři nejdříve naplnit svůj lidský žaludek normálními pokrmy a poté se napást trávy pro svůj koňský žaludek. Každá jejich svačina je proto velice dlouhá.
TOPlist

Pegas

10. srpna 2007 v 18:53 | Princezna |  Magie, nadpřirozeno!
Pegas je okřídlený kůň, který je symbolem básníků, umělců a mnoha dalších.
Pegas bývá zobrazen jako sněhově bílý kůň s křídly pokrytými ptačím peřím rovněž bílé barvy. Popisy pegasova zrození jsou velmi různé. Někteří říkají, že byl dítětem Poseidona a Medusy, jiné ale tvrdí, že se zrodil z krve Medusy, když jí Perseus usekl hlavu.
Jako zobrazení bystrosti ducha, vysokého tvůrčího zanícení a básnických ambicí byl s oblibou používán jako renesanční motiv. Ve svém erbu ho nosila spousta šlechtických rodů.
TOPlist

Jednorožci

10. srpna 2007 v 18:36 | Princezna |  Magie, nadpřirozeno!
Jednorožec je bájný tvor podobný antilopě či koni s kopyty sudokopytníka. Obecně je považován za zosobnění dobra, později, v dobách křesťanství také čistoty či panenství.
Zmínky o jednorožcích můžeme najít nejen v mytologii všech národů kolem Středozemního moře, ale také v čínských bájích. I když se popisy úplně neshodují, je poznat že všechny popisují jednoho tvora - sudokopytníka s jemným a křehkým vzhledem, podobného lani, antilopě či koni. Barva se mění podle popisu. Také se všechny příběhy shodují na tom, že jednorožec je jemné zvíře, které nikdy nezabíjí. Svou vůli však dokáže prosadit velmi dobře.
Jednorožci se často vyskytují ve fantasy literatuře. Obvykle je zachována většina jejich mýtických vlastností - vzhled včetně šroubovitého rohu, jeho rozsáhlé magické vlastnosti (především protijedové) fungující i po oddělení od jednorožce i to, jak ho přitahuje nevinnost. Obvykle bývá součástí magického lesa, nebo i jeho ochráncem.
Jednu z hlavních rolí má jednorožec v knižní sérii Amber. Můžeme ho také najít v seriálu Čarodějky nebo v knihách o mladém čaroději Harrym Potterovi.
TOPlist

Záložky s Hilary

5. srpna 2007 v 19:32 | Princezna |  Hilary Duff
Pro vás, co rádi čtete:
TOPlist