Olgoj chorchoj

23. května 2008 v 21:21 | Princezna |  Stojí za vidění..
Olgoj chorchoj je mýtický písečný červ žijící na jihu asijské pouště Gobi. Přestože existují svědectví několika očitých svědků a mnoho legend o tomto pouštním červu, jeho existence je přece jen velmi pochybná.
Někteří vědci si myslí, že by se teoreticky mohlo jednat o jeden z druhů z čeledi scinkovitých, kteří jsou velmi podobní plazům. Jenže scinci mají těla s nožičkami, zatímco všechna tvrzení o Olgojovi říkají, že má tělo bez končetin.
Prozatím žádný z vědců tohoto tvora neviděl, ale víra v něj je mezi Mongoly velice silná. Někteří jsou přesvědčení, že se nejedná o zvíře, nýbrž o mýtickou a nadpřirozenou bytost.
Je popisován jako zcela hladký živočich připomínající přerostlou žížalu nebo tlusté střevo naplněné krví a slizkou tekutinou. Údajně měří půl metru až metr a metr a půl. Při útoku (Ale viděl ho někdo?) se jeho narůžovělá barva změní v červenou až rudou, jeho přední část těla se vztyčí.
Veškerá svědectví jsou pouze z června nebo července, takže je zřejmé, že se objevuje pouze v této době. Při pohybu se neplazí dopředu, ale koulí se do strany, jakoby zametal, a zanechává tak velmi charakteristickou stopu.
Některé verze tvrdí, že při útoku Olgoj Chorchoj používá elektřinu, kterou generuje ve svém těle. Poté pomocí výboje zasáhne svůj cíl. Může to být až do 10 km. Jiná tvrzení spočívají v tom, že Olgoj má na svém těle vak či bublinu, kterou v případě potřeby naplní jedem, který vytváří pomocí složek své potravy, a rychlým smrštěním bubliny dojde k jejímu protržení a vystříknutí jedu na cíl. Složení jedu je dostatečně silné na to, aby zabilo dospělého člověka po několika vteřinách kontaktu s kůží.
Pastevci vyprávějí příběhy o svých setkáních s Olgojem Chorchojem. Jeden takový příběh popisuje muže, který jednou vstoupil do jurty (domu) a viděl tam na zemi ležet Olgoje. Rychle popadl ocelový kotlík na čaj, olgoje jím přikryl a rychle vytáhl ven před jurtu. Kotlík ovšem okamžitě zežloutl a jevil známky jako po poleptání kyselinou. Ostatně údajně všechny věci, které přišly do přímého kontaktu s Olgojem, žloutnou díky působení silného jedu, který je pravděpodobně takového složení, že dokáže leptat i kov (To bych chtěla vidět..)
Pátrat po Olgojovi se vydala v roce 1990 česká výprava, v červnu 1991 v časopisu FATE publikoval Ivan Mackerle článek, kde tvrdí, že Olgoj zabíjí elektrickým proudem.
Podle mě... já vlastně nevím co si mám myslet. Při dnešní technice pochybuju, že by na něho ještě nikdo nepřišel, ale to na Lochnessku taky ne, že?! Myslím si, že je možné, aby něco podobného existovalo, ale naskýtá se hned několik nejasných otázek.
  • Čím přijímá potravu?
  • Proč útočí na lidi?
  • Proč je jenom jeden? A je určitě jeden?
  • Jak to, že jsou zmínky o něm tak dlouhé? Tím myslím, jak je možné, že se dožil tolika let?
  • Teď to bude znít naivně a trapně, ale nedělali třeba chemici a vědci utajené výzkumy na žížalách?
  • Jak to, že nemáme jeho fotku, když ho vidělo už tolik lidí? Já vím, že v Mongolsku je asi problém sehnat solidní foťák, ale co ty výzkumy? To je tak rychlý v tom zahrabávání se? Nebo mají všichni strach?
Jako malá jsem viděla o něm dokument a od té doby o tom občas přemýšlím. Z dokumentu si nic moc nepamatuju, ale je to rozhodně zajímavé téma k přemýšlení..
Text jsem posbírala z několika stránek a encyklopedií, takže prosím nekopírovat. Nejvíce mi ale opět pomohla: Wikipedia
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama