Meryl Streep

18. září 2008 v 16:23 | Princezna |  Životopisy
Meryl Streep
Datum narození: 22.06.1949
Místo narození: Summit, New Jersey, USA
Znamení: Rak
Meryl Streep je jedinou dcerou ze tří dětí úředníka farmaceutické firmy a reklamní výtvarnice. Divadlu se začala věnovat už na střední škole v Bernardsville a svou hereckou aktivitu ještě víc rozvinula během studií angličtiny a dramatického umění na prestižní Vassar College v Poughkeepsie, kde na sebe upozornila v inscenaci Strindbergovy Slečny Julie. O letních prázdninách vystupovala se zájezdovým divadelním souborem.
Na Broadwayi se poprvé představila 1977 v Brechtově a Weillově muzikálu Happy End. Do širšího diváckého povědomí vstoupila prostřednictvím TV seriálu Holocaust, kde za úlohu mladé německé ženy Inge Helmsové-Weissové, která dobrovolně následuje svého židovského manžela (James Woods) do koncentračního tábora, obdržela cenu Emmy 1978.
Před film. kamerou si počínala také velmi slibně, jak o tom svědčí její první nominace na Oscara 1978 za roli dívky Lindy, jejíž snoubenec (Christopher Walken) na následky otřesných zkušeností z vietnamského zajetí zešílí, ve společensko-psychologickém dramatu Lovec jelenů.
Populární hvězdu a laureátku Oscara 1979 a Zlatého glóbu 1979 z ní učinila rázem úloha emancipované Joanny Kramerové, která opouští manžela a sedmiletého synka, aby se mohla plně a nezávisle seberealizovat, v melodramatu podle stejnojmenného románu Averyho Cormana Kramerová versus Kramer.
O svých kvalitách charakterní herečky přesvědčila dvojrolí viktoriánské, nešťastně zamilované Sarah Woodruffové a současné elegantní filmové herečky Anny, které ztělesnila ve filmovém přepisu románu Johna Fowlese Francouzova milenka - za svůj výkon získala cenu BAFTA 1981, Zlatý glóbus 1981 a další nominaci na Oscara 1981.
Náročnou, expresívně pojatou kreaci, za niž byla poctěna Oscarem 1982, předvedla v úloze Polky Sofie Zawistowské, která marně hledá se svým milencem únik od trýznivých vzpomínek v koncentračním táboře - Sophiina volba!
Zcela protikladný typ hrdinky - povahově jednoduchou, bezprostřední a temperamentní dívku - vytvořila v postavě dělnice z oklahomské továrny na plutonium jménem Karen Silkwoodová, která doplatila vlastním životem na to, že se pokusila odhalit pravdu o porušování bezpečnostních zásad a ochrany zdraví zaměstnanců, v sociálně kritickém dramatu podle skutečné události Silkwoodová.
Skutečným případem, který se stal v Austrálii, bylo inspirováno také drama Výkřik ve tmě, v němž se představila jako Linda Chamberlaineová, manželka pastora sekty adventistů, nevinně odsouzená za údajnou vraždu svého dítěte. Kromě psychologicky složitých částí Meryl Streep zvládá i odlehčenější polohu humorné nadsázky, jak o tom přesvědčila i rolí Suzanne Valeové ve smutné komedii podle autobiografické knihy herečky Carrie Fisherové - ohlednice z Hollywoodu, a také rolí stárnoucí muzikálové divy Madeline Ashtonové, jíž se koupená nesmrtelnost příliš nevydařila, v bláznivé černé komedii Smrt jí sluší.
V letech 1994-96 byla po sobě třikrát nominována na Zlatý glóbus (Divoká řeka, Madisonské mosty, Marvinův pokoj), a rovněž bezúspěšně se ucházela o Oscara 1995 za roli farmářky Francescy Johnsonové, o jejímž krátkém citovém vzplanutí k zcestovalému fotografovi vypráví komorní milostný příběh podle románu Roberta Wallera, Madisonské mosty.
Nejpočetnější skupinu v její galerii ženských portrétů zaujímají postavy emancipovaných žen, hledajících sebe sama, svůj životní způsob, své místo ve společnosti. Nesoulad mezi reálnou podobou života a vnitřním světem je vede k nervozitě, k pocitu nenaplněnosti a hledání východiska. Navíc mají schopnost sebereflexe, ale často také dávku osamocenosti a tajemnosti. Jsou uzavřenější, neodkrývají se, vždy v nich zůstává hloubka nesdělitelného prožitku. Její hrdinky berou život se sebeovládáním, bolestivé události citově prožívají uvnitř, s vnějším zdáním klidu, bez momentálních emočních vznětů, vše nazírají jakoby z vyšší perspektivy poznání složitosti života.
Za film Jediná správná věc získala svou jedenáctou oskarovou nominaci. Za snímek Hodiny byla oceněna na Berlínském filmovém festivalu. Současně za tento snímek dostala další oskarovou nominaci. Za roli ve filmu Adaptace získala Zlatý Glóbus.
V roce 2003 dostala Cézara za celoživotní přínos světovému filmu (Který si podle mě jen a jen zaslouží!) a cenu "Commandeur de l´Order des Arts et des Lettres" - nejvýše ceněnou francouzskou filmovou trofej.
Roli zkušené terapeutky, která řeší problémy své klientky Rafi ztvárnila ve filmu Prime. A praštěnou matku Donnu si zahrála ve filmu Mamma Mia!
Meryl Streep je představitelkou uměřeného, kultivovaného herectví s umírněnými gesty, své role komponuje podle zákonů psychologického prožitku a pravdivosti, ale také estetiky. Se svou rodinou a s režisérem A. J. Pakulou se M. S. zúčastnila 1. ročníku MFF Zlatý Golem v Praze 1995 u příležitosti promítnutí filmu Sophiina volba. Po vztahu s předčasně zesnulým hercem Johnem Cazalem (1936-78) se provdala 1978 za sochaře Dona Gummera, s nímž má syna Henryho a tři dcery (Mary, Grace, Luisa).
Meryl Streep je podle mě hvězdou první třídy. Snad z každého filmu ve kterém hrála dokázala udělat hit nebo jej alespoň pozvedla z propadáku na film ucházející. Myslím si, že film Mamma Mia! je její mistrovské dílo. Nechce se mi to takto nazvat, ale na to, kolik je jí let předvedla famózní výkon. Mě nezbývá než pogratulovat a popřát hodně štěstí do dalších filmů!Zdroj: www.osobnosti.cz
Prosím, když kopírujete, kopírujte bez mých komentářů a myšlenek! Díky
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zdeniika zdeniika | Web | 23. září 2008 v 15:03 | Reagovat

Začalo 4.kolo SONB,tak si sháněj hlásky...

2 Miley Miley | Web | 24. září 2008 v 19:11 | Reagovat

diiiky ty mas taky mocinky hezkej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama