Magie, nadpřirozeno!

7 neřestí člověka

9. listopadu 2007 v 23:14 | Princezna
Každý člověk má několik špatných vlastností, neřestí, zlozvyků a tady je 7 základních neřestí a prohřešků člověka. Tyto obrázky se mi moc líbily, tak jsem si říkala, že se s Vámi podělím.
HRABIVOST
CHTÍČ
LENOST
MARNIVOST
OBŽERSTVÍ
ZÁVIST
ZLOST
TOPlist

Čarodějnictví, kouzelnictví

3. září 2007 v 15:15 | Princezna
Čaroděj a čarodějka jsou osoby praktikující čarodějnictví, neboli magii.
Černokněžník a čarodějnice je označení osoby, která sice praktikuje čarodějnictví, ale je zlá.
Mág je synonymem čaroděje nebo označení specializace.(Zabývá se více vodními živly, ohněm aj.)
Nekromancer či nekromant je čaroděj zabývající se magií smrti, to znamená oživování mrtvých, prodloužení života či podvedení Smrti.
Kouzelník a kouzelnice bývají lidé, kteří magii neovládají, ale předstírají ji pomocí triků. (David Copperfield)
V legendách a bájích bohužel není doložený žádný historický čaroděj, ale kromě nepočítatelných bezejmených mágů se vyskytují i čarodějové slavní:
Merlin z legendy o králi Artušovi či Faust z českých legend. Dále jsou to Kirké z báje o Odysseovi a Morgana Le Fay z legendy o králi Artušovi.
V novodobé literatuře (pohádkách a fantasy) je čaroděj či čarodějka označením běžného povolání, jak můžeme vidět v seriálu čarodějky nebo knihách o Harrym Potterovi. Čarodějové mezi sebou často bojují. Jedni stojí na straně dobra a jiní na straně zla. Zajímavé je, že vždy zvítězí jedna strana a to převážně ta dobrá.
TOPlist

Talismany

25. srpna 2007 v 20:41 | Princezna
Talisman je předmět, který přitahuje dobré nebo špatné situace, záležitosti. Samo slovo TALISMAN pochází z arabského TALÁSIM - kouzelný obraz nebo také z řeckého TELESMA - rituál. Dříve jako talismany sloužily různé figurky, drahé kameny nebo rytiny na papíře či mušle. V křesťanském světě to třeba bývaly obrázky svatých či křížky. Jako ochranný talisman dříve kojenci a miminka dostávali chrastítka se zvonečky, neboť jejich zvuk byl považován za prostředek k zastrašení zlých duchů. Stejně jako u amuletů i vy si můžete vytvořit svůj vlastní talisman.
Většinou hovoříme o talismanech pro štěstí:
1. Středověký křesťanský křížek:
- nejlépe dřevěný, protože dřevo má schopnost uchovávat sílu
-se vsazeným minerálem dodává sílu a ochranu, upevňuje rozhodnutí
2. Jin-Jang štít
- proti disharmonii vesmíru
- vrací do rovnováhy vnitřní energii člověka
- působí příznivě na životní rovnováhu
3. Měsíční oko
- přitahuje magický jas Luny
- zesiluje smyslové vnímání a činí svého majitele citlivějším pro vše nadpřirozené
- zvyšuje intuici a rozpoznání zlých záměrů
4. Óm
- starověký indický a tibetský znak
- usnadňuje dosažení stavu osvícení a souznění s nejvyšší mocí
- je symbolem absolutna a sjednocení všech moudrostí
5. Delfín
- amulet štěstí a radosti
- je znakem vyznavačů lásky a ochránců přírody
- nositele chrání před nebezpečím
- vhodný zejména pro děti a lidi se zlomeným srdcem
6. Drak
- masivní přívěsek se zakomponovaným minerálem
- symbolizuje ochranu konkrétního jedince i jeho bydliště
- jeho síla se projeví v krizových situacích
TOPlist

Vlkodlaci

25. srpna 2007 v 20:03 | Princezna
Vlkodlaci jsou lidé, kteří se podle legend a starověkých pověr umí přeměnit ve vlka. Výraz lykantropie z řeckého LYKOS - vlk; ANTHROPOS - člověk, označuje jak tuto domnělou nadpřirozenou schopnost, tak i duševní nemoc. Domnívá se, že se člověk proměnil ve zvíře.
Vlkodlak je prezentován jako nezranitelný díky regeneraci a působí na něj pouze některé zbraně. Nejčastěji stříbrné kulky. Stejně jako u mnoho mýtických postav řada filmů a knih používá vlkodlaka jako jednoduché monstrum snažící se zabít nebo pokousat co nejvíce lidí.
TOPlist

Vodníci

23. srpna 2007 v 14:53 | Princezna
Vodníci neboli Hastrmani, jsou pohádkové bytosti žijící hlavně pod vodou. Vypadají jako lidé, ale mají nazelenalou kůži a mezi prsty blány. O některých vodnících je známo, že jsou staří několik set let a domluví se všemi jazyky. Po večerech sedávají na stromech, nejčastěji vrbách, které rostou blízko rybníků, jezer či řek tekoucích poblíž vodních mlýnů. Někdy na ně můžeme narazit i v hostinci nebo hospodě. Vždy je pod nimi loužička, protože mají stále mokré šaty, ale když opouštějí vodu jsou suší.
Jejich prací je topení lidí za účelem získání jejich duší. Tyto duše, ať už zlé nebo dobré si schovávají do keramických hrníčků s pokličkami. Čím více jich má, tím je váženější.
Nejznámější vodníci:
Václav Čtvrtek: Vodník Čepeček; Vodník Česílko; Antonín Dvořák: Vodník z Rusalky; K.J. Erben: Vodník; Josef Lada: Bubáci a Hastrmani
.
TOPlist

Upíři, Vampíři

11. srpna 2007 v 23:10 | Princezna
Upíři, též zvaní jako Vampíři...Živé mrtvoly, jež v noci vylézají z hrobu a sají lidem krev. Některé mýty rozdělují upíry na dva druhy. Jedni se stanou upíry tím, že jsou nedobrovolnými dárci krve (....jsou napadeni a proměněni na upíra...) - Jsou jistým způsobem nedokonalý a slouží pouze jako nástroj druhé skupině mocnějších upírů tzv. upířích knížat. Ti stojí na vyšším vývojovém žebříčku než lidé. Upír oproti lidem nesnese denní světlo, protože sluneční paprsky ho mohou zabít, resp. spálit. V noci tudíž vychází na lov lidí, neboť potřebuje zahnat svůj hlad. Dle některých pramenů je nutné říct, že jednorázové kousnutí nemusí nakazit oběť vampyrismem - to se stane pouze tehdy, pije-li oběť krev upíra. V evropském folkloru se vynořili ve Středověku, což nejspíše souvisí s tím, že se vykrádaly hroby.....
Nejznámější upír je nejspíš Dracula...tento příběh, výmysl nebo báje či jak to nazveme je do určité míry založena na skutečné historické osobě a to moldavském knížeti Vladu Tepesovi, který žil v 15. století a proslul svou krutostí.
Vyskytují se například v seriálu Buffy, přemožitelka upírů, Harry Potter VI. díl, Dracula 2000, Van Helsing a mám dojem, že i v seriálu Čarodějky o nich něco bylo.
A jak takového upíra můžeme zničit?
  • Proklást mu srdce dubovým kůlem, nebo železným hřebenem
  • Useknout hlavu, uložit jí mezi nohy, do ní dát hlínu (písek), spálit jeho ostatky
  • Vystavit ho dennímu světlu
  • Vyhladovět ho, zabránit mu, aby opustil rakev
  • Nejlépe je zkombinovat nejvíce uvedených možností
  • Věnovat mu duši...viz Buffy, přemožitelka upírů
TOPlist

Ďábel, Satan, Lucifer

11. srpna 2007 v 22:45 | Princezna
Ďábel je označení pro nadpřirozenou bytost, která je v mnoha náboženstvích ztělesněním zla. Je to svrchovaná bytost a úhlavní nepřítel Boha, známý též jako Belzebub, Lucifer, Satan, Ďábel či Vládce temnot. Bývá zobrazován v nejrůznější podobě - jako člověk s rohy, kozlími kopyty a vidlemi nebo jako anděl s velkými netopýřími křídly.
TOPlist

Čerti

11. srpna 2007 v 22:32 | Princezna
Čert je pohádková bytost žijící v pekle. Má rohy, ocas, kopyto a je přičmoudlý. Peklo opouští, aby získal duše všech zlých lidí či hříšníků. Většinou se je snaží získat formou úspisu, to znamená, že nabídne člověku, který se nachází v prekérní situaci účinnou pomoc výměnou za jeho duši. Když přijde čas na splátku, čert přijde k člověku a odnese jeho duši do pekla. V pekle jsou podle pohádkových a filmařských tradic duše váženy (...to aby nedošlo k nějaké chybě...viz pohádka S čerty nejsou žerty...).Čerti jsou schopni letu a přemisťování z místa na místo. Čert také umí kouzlit, ale jeho síla kouzel závisí na takzvané úrovni čerta (...to znamená, jak blízko má k Luciferovi...).
TOPlist

Kentauři

10. srpna 2007 v 19:07 | Princezna
Kentaur je bytost původem z řecké mytologie, napůl kůň, napůl člověk. Byli to nezkrotní a divocí tvorové, které se nikdo neodvážil osedlat a byla veliká čest se na nějakého posadit. V čeckém bájesloví byli synové králo Thessalska. Nejznámější je asi kentaur Cheirón, který byl moudrý a proto se kentauři stali symbolem mužnosti, statečnosti a síly.
Zajímavost: Při jídle musí kentauři nejdříve naplnit svůj lidský žaludek normálními pokrmy a poté se napást trávy pro svůj koňský žaludek. Každá jejich svačina je proto velice dlouhá.
TOPlist

Pegas

10. srpna 2007 v 18:53 | Princezna
Pegas je okřídlený kůň, který je symbolem básníků, umělců a mnoha dalších.
Pegas bývá zobrazen jako sněhově bílý kůň s křídly pokrytými ptačím peřím rovněž bílé barvy. Popisy pegasova zrození jsou velmi různé. Někteří říkají, že byl dítětem Poseidona a Medusy, jiné ale tvrdí, že se zrodil z krve Medusy, když jí Perseus usekl hlavu.
Jako zobrazení bystrosti ducha, vysokého tvůrčího zanícení a básnických ambicí byl s oblibou používán jako renesanční motiv. Ve svém erbu ho nosila spousta šlechtických rodů.
TOPlist

Jednorožci

10. srpna 2007 v 18:36 | Princezna
Jednorožec je bájný tvor podobný antilopě či koni s kopyty sudokopytníka. Obecně je považován za zosobnění dobra, později, v dobách křesťanství také čistoty či panenství.
Zmínky o jednorožcích můžeme najít nejen v mytologii všech národů kolem Středozemního moře, ale také v čínských bájích. I když se popisy úplně neshodují, je poznat že všechny popisují jednoho tvora - sudokopytníka s jemným a křehkým vzhledem, podobného lani, antilopě či koni. Barva se mění podle popisu. Také se všechny příběhy shodují na tom, že jednorožec je jemné zvíře, které nikdy nezabíjí. Svou vůli však dokáže prosadit velmi dobře.
Jednorožci se často vyskytují ve fantasy literatuře. Obvykle je zachována většina jejich mýtických vlastností - vzhled včetně šroubovitého rohu, jeho rozsáhlé magické vlastnosti (především protijedové) fungující i po oddělení od jednorožce i to, jak ho přitahuje nevinnost. Obvykle bývá součástí magického lesa, nebo i jeho ochráncem.
Jednu z hlavních rolí má jednorožec v knižní sérii Amber. Můžeme ho také najít v seriálu Čarodějky nebo v knihách o mladém čaroději Harrym Potterovi.
TOPlist

Smrtka

30. července 2007 v 10:12 | Princezna
Smrtka, též Zubatá či Smrťák je kostlivec ženského původu s kosou. Zobrazována bývá v černém hábitu s kosou na rameni. Podle vyprávění chodí smrtka k umírajícím nebo nemocným, aby symbolickým seknutím kosy ukončila jejich životy. Smrtka je častou postavou v mýtech a pohádkách, ale objevuje se také ve filmech.
(Nebyl náhodou smrťák v pohádce Dařbuján a Pandrhola chlap?!)
TOPlistTexty prosím nekopírujte!

Víly...co jsou zač?

27. července 2007 v 13:35 | Princezna
Divoženka, Rusalka častějším názvem víla je nadpřirozená bytost pocházející ze slovanské mytologie. Nejčastěji mívá ženskou podobu, ale zřídka se může objevit ve zvířecí podobě. Víly často bývají spjaty s vodním živlem, ale vyskytují se také v jiném prostředí jako jsou lesy, mýtiny, polouky, skály aj. Podobné bytosti jsou známé i v mytologiích ostatních států, například Nymfy, Fairies, Néreovny...
Víly jsou obvykle popisovány jako pohledné dívky a ženy s průsvitným tělem oblečeny v bílých šatech. Mají dlouhé blond nebo zrzavé vlasy.............nebo ne? Já osobně si myslím, že vzhled víl záleží na fantazii každého z nás. Jestliže si vymyslíme vílu "brunetku" s loknami a zeleným melírem a obrovkýma červenýma lícema, tak prostě toto stvoření pro nás bude vílu ztělesnovat a basta....CO VY NA TO?!
Prosím, text nekopírujte! Děkuji!
TOPlist

Anděl...má mnoho tváří

27. července 2007 v 13:34 | Princezna
Každý z nás si představuje anděla jinak....ale co nebo kdo to vlastně je?!
Anděl je nadpřirozená duchovní bytost podřízená Bohu nebo bohům. Jeho prvotní význam byl "Boží posel" - bytost duchovního řádu mezi Bohem a člověkem...Každé náboženství si však tento pojem vykládá trochu jinak.

Jak mi někdo správně napsal do komentářů, andělé také mohou být lidé okolo nás, kterým říkáme přátelé nebo blízcí lidé. Tito lidé nás chrání, chtějí pro nás to nejlepší a jsou ochotni sedět a držet tě za ruku když se ti chce brečet.
Děkuji za komentář, ale já jsem tady chtěla vyzvednout podstatu hlavně toho anděla, kterého nám představovali od malička v pohádkách a knížkách či toho, který chodí s Mikulášem rozdávat dárky.
Prosím, text nekopírovat, děkuji!
TOPlist
 
 

Reklama